Gdy zachodzą uzasadnione przypuszczenia porwania dziecka przez drugiego rodzica, należałoby w pierwszej kolejności skontaktować się z tym rodzicem. W sytuacji, gdy to się nie uda, można spróbować skontaktować się z jego rodziną, osobami najbliższymi, czy przyjaciółmi, którzy mogą posiadać istotne informacje na temat tego, gdzie przebywa dziecko.
W przypadku niemożności skontaktowania się z rodzicem, który uprowadził dziecko albo, gdy rodzic ten nie chce udzielić żadnych informacji na temat miejsca pobytu dziecka należy zgłosić sprawę na policję. Bardzo przydatne będzie zdjęcie dziecka oraz szczegółowy opis jak dziecko było ubrane, informacje o jego stanie zdrowia (np. czy dziecko choruje na cukrzycę, astmę czy inną chorobę), wskazanie miejsc, do których rodzic mógł zabrać dziecko. Te informacje mogą bardzo ułatwić poszukiwania.
Rodzic porwanego dziecka może w każdej chwili zgłosić się do sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania dziecka lub miejsca jego pobytu, z wnioskiem o przymusowe odebranie dziecka. Przy składaniu takiego wniosku, powinno się od razu wskazać miejsce, gdzie porwane dziecko może przebywa. W sytuacji, gdy nie jest wiadome miejsce pobytu dziecka – sąd zleci policji ustalenie miejsca jego pobytu, wydając tzw. ogólnopolski nakaz poszukiwań.
Po odnalezieniu miejsca pobytu dziecka, wzywa się rodzica, który uprowadził dziecko do dobrowolnego oddania dziecka w określonym terminie, z pouczeniem, że gdy ten tego nie uczyni, małoletni zostanie odebrany siłą.
Warto podkreślić, że policja nie posiada uprawnień do przymusowego odebrania dziecka i przekazania go osobie uprawnionej do kontaktu z nim. Na polecenie sądu, zadanie to wykonuje kurator sądowy. W razie potrzeby kurator sądowy może zażądać pomocy organu opieki społecznej lub innej powołanej do tego instytucji.
W razie przeszkód na skutek czynności przedsięwziętych w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu (np. rodzic zabarykadował się w domu) kurator zawiadomi prokuratora.
Jeżeli doszło do porwania rodzicielskiego, gdzie rodzic wywiózł dziecko za granicę, to pomocnym aktem prawnym jest Konwencja Haska.
W skrajnych przypadkach rodzicom porwanych dzieci pomaga fundacja ITAKA. Jest to organizacja pomagająca odnaleźć osoby zaginione oraz dzieci, porwane przez ich rodziców.
apl. adw. Marta Kaczmarek
-
O autorze:
Marcin Zaborek- adwokat w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, , w latach 2003-2006 społeczny kurator sądowy, od 2006 r. zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, w latach 2008-2009 delegowany do pełnienia obowiązków Głównego Specjalisty w Wydziale Kurateli Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2010 r. do 2011 r. starszy kurator zawodowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. Od ponad 14 lat zajmuje się problematyką szeroko pojętego prawa rodzinnego i zagadnień pokrewnych. Ponadto specjalizuje sie w wybranych aspektach prawa cywilnego i karnego, udziela porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego, a także bierze udział w sprawach sądowych klientów
Kontakt: 604 092 158, 691 163 088
mail:marcin.zaborek@wp.pl
Kancelaria znajduje się przy
ul. Jodłowej 27 lok.1 w Warszawie
Marta Kaczmarek –
aplikant adwokacki Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie. Zdobywała doświadczenie pracując w Sądzie Rejonowym dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie oraz Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie. Odbywała staż w Urzędzie Zamówień Publicznych – Departamencie Odwołań. Interesuje się prawem rodzinnym i prawem karnym. Kontakt: 665 786 367-
Ostatnie wpisy
- Co powinien zawierać wniosek o powrót dziecka w trybie Konwencji Haskiej?
- Co grozi rodzicowi za porwanie rodzicielskie (uprowadzenie) dziecka?
- Co powinien zrobić rodzic dziecka w przypadku porwania rodzicielskiego (uprowadzenia dziecka)?
- Co zrobić w przypadku uprowadzenia dziecka za granicę?
- Co to jest porwanie ( uprowadzenie) rodzicielskie?
Archiwa
- październik 2017 (1)
- wrzesień 2017 (4)
Kategorie
Polecane strony:
Kontakty z dzieckiem- blog informacji prawnych
Rozwody i alimenty- blog informacji prawnych
Adoptuj dziecko- blog informacji prawnych
Władza rodzicielska – blog informacji prawnych
Rozdzielność majątkowa – blog informacji prawnych
KUprowadzenie dziecka- blog informacji prawnych
Ubezwłasnowolnienie- blog informacji prawnychPorady prawne / Wzory pism
Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobistego JESTEM
jazda po pijanemu samochodem lub rowerem – poradnik prowadzony przez Adwokata Mariusza Stelmaszczyka